space
Search Courses  in 

Get COURSE FEES & Discounts from BEST CSIR NET Life Science Institutes in Ballygunge!

 

My Name

My Mobile Number

My Email ID

 

CSIR NET Life Science Coaching Ballygunge Kolkata, CSIR NET Life Science Exam Training Classes Ballygunge Kolkata, CSIR NET Life Science Coaching Centers & Education Institutes Ballygunge Kolkata

List of Best CSIR NET Life Science Coaching Centers Ballygunge Kolkata, CSIR NET Life Science Coaching Classes Ballygunge Kolkata, CSIR NET Life Science Exam Preperation Training classes Ballygunge Kolkata, CSIR NET Life Science Top Score Cocaching Classes Ballygunge Kolkata, CSIR NET Life Science Education Study Abroad Training Ballygunge Kolkata with address, Phone numbers, course fee, student reviews and training course learning at Ballygunge area in Kolkata City. As of April 26, 2018, We have total of 1 CSIR NET Life Science training institutes in and around also near to Ballygunge in Kolkata.

 

 

training institutes ACHIVER INSTITUTE OF INTEGRATED
Kolkata - Ballygunge

 

training institute
Address: 12Moni Mukharjee Road Kol-19 Ballygunge Kolkata-700019
ACHIVER INSTITUTE OF INTEGRATED STUDY provides placement CSIR NET Life Science training in Ballygunge , CSIR UGC NET, CSIR Life Sciences, CSIR NET Biotech, CSIR NET Life Science, CSIR NET Entrance exam coaching training classes at Ballygunge.
 
First << 1  >> Last

 

CSIR NET Life Science related Training courses in ballygunge

 

 

 

 

 

 

CSIR NET Life Science Placement training, Course fees, Trainer Profile in ballygunge

ACHIVER INSTITUTE OF INTEGRATED STUDY institute located at ballygunge in kolkata offers 6 Weeks of CSIR NET Life Science training course in Kolkata with No Placement Support.

Topic wise special experienced teacher Concept based study Weekly test Individual doubt clearing Year questions solve Audio visual classes Group -A,B,C individually solved spec

CSIR-UGC National Eligibility Test (NET) for Junior Research
Fellowship and Lecturer-ship
SYLLABUS FOR
LIFE SCIENCES
PAPER I AND PAPER II
1. MOLECULES AND THEIR INTERACTION RELAVENT TO BIOLOGY
A. Structure of atoms, molecules and chemical bonds.
B. Composition, structure and function of biomolecules (carbohydrates, lipids,
proteins, nucleic acids and vitamins).
C. Stablizing interactions (Van der Waals, electrostatic, hydrogen bonding,
hydrophobic interaction, etc.).
D. Principles of biophysical chemistry (pH, buffer, reaction kinetics,
thermodynamics, colligative properties).
E. Bioenergetics, glycolysis, oxidative phosphorylation, coupled reaction, group
transfer, biological energy transducers.
F. Principles of catalysis, enzymes and enzyme kinetics, enzyme regulation,
mechanism of enzyme catalysis, isozymes.
G. Conformation of proteins (Ramachandran plot, secondary, tertiary and quaternary
structure; domains; motif and folds).
H. Conformation of nucleic acids (A-, B-, Z-,DNA), t-RNA, micro-RNA).
I. Stability of protein and nucleic acid structures.
J. Metabolism of carbohydrates, lipids, amino acids, nucleotides and vitamins.
2. CELLULAR ORGANIZATION
A. Membrane structure and function: Structure of model membrane, lipid bilayer
and membrane protein diffusion, osmosis, ion channels, active transport, ion pumps,
mechanism of sorting and regulation of intracellular transport, electrical properties of
membranes.
B. Structural organization and function of intracellular organelles: Cell wall, nucleus,
mitochondria, Golgi bodies, lysosomes, endoplasmic reticulum, peroxisomes, plastids,
vacuoles, chloroplast, structure & function of cytoskeleton and its role in motility.
C. Organization of genes and chromosomes: Operon, interrupted genes, gene families,
structure of chromatin and chromosomes, unique and repetitive DNA, heterochromatin,
euchromatin, transposons.
D. Cell division and cell cycle: Mitosis and meiosis, their regulation, steps in cell cycle, and
control of cell cycle.
E. Microbial Physiology: Growth, yield and characteristics, strategies of cell division,
stress response.
3. FUNDAMENTAL PROCESSES
A. DNA replication, repair and recombination: Unit of replication, enzymes involved,
replication origin and replication fork, fidelity of replication, extrachromosomal
replicons, DNA damage and repair mechanisms.
B. RNA synthesis and processing: Transcription factors and machinery, formation of
initiation complex, transcription activators and repressors, RNA polymerases, capping,
elongation and termination, RNA processing, RNA editing, splicing, polyadenylation,
structure and function of different types of RNA, RNA transport.
C. Protein synthesis and processing: Ribosome, formation of initiation complex, initiation
factors and their regulation, elongation and elongation factors, termination, genetic code,
aminoacylation of tRNA, tRNA-identity, aminoacyl tRNA synthetase, translational
proof-reading, translational inhibitors, post- translational modification of proteins.
D. Control of gene expression at transcription and translation level: Regulation of
phages, viruses, prokaryotic and eukaryotic gene expression, role of chromatin in
regulating gene expression and gene silencing.
4. CELL COMMUNICATION AND CELL SIGNALING
A. Host parasite interaction: Recognition and entry processes of different
pathogens like bacteria, viruses into animal and plant host cells, alteration of host
cell behavior by pathogens, virus-induced cell transformation, pathogen-induced
diseases in animals and plants, cell-cell fusion in both normal and abnormal cells.
B. Cell signaling: Hormones and their receptors, cell surface receptor, signaling
through G-protein coupled receptors, signal transduction pathways, second
messengers, regulation of signaling pathways, bacterial and plant two-component
signaling systems, bacterial chemotaxis and quorum sensing.
C. Cellular communication: Regulation of hematopoiesis, general principles of cell
communication, cell adhesion and roles of different adhesion molecules, gap
junctions, extracellular matrix, integrins, neurotransmission and its regulation.
D. Cancer: Genetic rearrangements in progenitor cells, oncogenes, tumor suppressor
genes, cancer and the cell cycle, virus-induced cancer, metastasis, interaction of
cancer cells with normal cells, apoptosis, therapeutic interventions of uncontrolled
cell growth.
E. Innate and adaptive immune system: Cells and molecules involved in innate
and adaptive immunity, antigens, antigenicity and immunogenicity. B and T cell
epitopes, structure and function of antibody molecules, generation of antibody
diversity, monoclonal antibodies, antibody engineering, antigen-antibody
interactions, MHC molecules, antigen processing and presentation, activation and
differentiation of B and T cells, B and T cell receptors, humoral and cellmediated immune responses, primary and secondary immune modulation, the
complement system, Toll-like receptors, cell-mediated effector functions,
inflammation, hypersensitivity and autoimmunity, immune response during
bacterial (tuberculosis), parasitic (malaria) and viral (HIV) infections, congenital
and acquired immunodeficiencies, vaccines.
5. DEVELOPMENTAL BIOLOGY
A. Basic concepts of development: Potency, commitment, specification, induction,
competence, determination and differentiation; morphogenetic gradients; cell fate
and cell lineages; stem cells; genomic equivalence and the cytoplasmic
determinants; imprinting; mutants and transgenics in analysis of development.
B. Gametogenesis, fertilization and early development: Production of gametes,
cell surface molecules in sperm-egg recognition in animals; embryo sac
development and double fertilization in plants; zygote formation, cleavage,
blastula formation, embryonic fields, gastrulation and formation of germ layers in
animals; embryogenesis, establishment of symmetry in plants; seed formation
and germination.
C. Morphogenesis and organogenesis in animals: Cell aggregation and
differentiation in Dictyostelium; axes and pattern formation in Drosophila,
amphibia and chick; organogenesis � vulva formation in Caenorhabditis elegans;
eye lens induction, limb development and regeneration in vertebrates;
differentiation of neurons, post embryonic development-larval formation,
metamorphosis; environmental regulation of normal development; sex
determination.
D. Morphogenesis and organogenesis in plants: Organization of shoot and root
apical meristem; shoot and root development; leaf development and phyllotaxy;
transition to flowering, floral meristems and floral development in Arabidopsis
and Antirrhinum.
E. Programmed cell death, aging and senescence.
6. SYSTEM PHYSIOLOGY - PLANT
A. Photosynthesis: Light harvesting complexes; mechanisms of electron transport;
photoprotective mechanisms; CO2 fixation-C3, C4 and CAM pathways.
B. Respiration and photorespiration: Citric acid cycle; plant mitochondrial
electron transport and ATP synthesis; alternate oxidase; photorespiratory
pathway.
C. Nitrogen metabolism: Nitrate and ammonium assimilation; amino acid
biosynthesis.
D. Plant hormones: Biosynthesis, storage, breakdown and transport; physiological
effects and mechanisms of action.
E. Sensory photobiology: Structure, function and mechanisms of action of
phytochromes, cryptochromes and phototropins; stomatal movement;
photoperiodism and biological clocks.
F. Solute transport and photoassimilate translocation: Uptake, transport and
translocation of water, ions, solutes and macromolecules from soil, through cells,
across membranes, through xylem and phloem; transpiration; mechanisms of
loading and unloading of photoassimilates.
G. Secondary metabolites - Biosynthesis of terpenes, phenols and nitrogenous
compounds and their roles.
H. Stress physiology: Responses of plants to biotic (pathogen and insects) and
abiotic (water, temperature and salt) stresses; mechanisms of resistance to biotic
stress and tolerance to abiotic stress
7. SYSTEM PHYSIOLOGY - ANIMAL
A. Blood and circulation: Blood corpuscles, haemopoiesis and formed elements,
plasma function, blood volume, blood volume regulation, blood groups,
haemoglobin, immunity, haemostasis.
B. Cardiovascular System: Comparative anatomy of heart structure, myogenic
heart, specialized tissue, ECG � its principle and significance, cardiac cycle, heart
as a pump, blood pressure, neural and chemical regulation of all above.
C. Respiratory system: Comparison of respiration in different species, anatomical
considerations, transport of gases, exchange of gases, waste elimination, neural
and chemical regulation of respiration.
D. Nervous system: Neurons, action potential, gross neuroanatomy of the brain and
spinal cord, central and peripheral nervous system, neural control of muscle tone
and posture.
E. Sense organs: Vision, hearing and tactile response.
F. Excretory system: Comparative physiology of excretion, kidney, urine
formation, urine concentration, waste elimination, micturition, regulation of
water balance, blood volume, blood pressure, electrolyte balance, acid-base
balance.
G. Thermoregulation: Comfort zone, body temperature � physical, chemical, neural
regulation, acclimatization.
H. Stress and adaptation
I. Digestive system: Digestion, absorption, energy balance, BMR.
J. Endocrinology and reproduction: Endocrine glands, basic mechanism of
hormone action, hormones and diseases; reproductive processes, neuroendocrine
regulation.
8. INHERITANCE BIOLOGY
A. Mendelian principles: Dominance, segregation, independent assortment, deviation
from Mendelian inheritance.
B. Concept of gene: Allele, multiple alleles, pseudoallele, complementation tests.
C. Extensions of Mendelian principles: Codominance, incomplete dominance, gene
interactions, pleiotropy, genomic imprinting, penetrance and expressivity, phenocopy,
linkage and crossing over, sex linkage, sex limited and sex influenced characters.
D. Gene mapping methods: Linkage maps, tetrad analysis, mapping with molecular
markers, mapping by using somatic cell hybrids, development of mapping population
in plants.
E. Extra chromosomal inheritance: Inheritance of mitochondrial and chloroplast genes,
maternal inheritance.
F. Microbial genetics: Methods of genetic transfers � transformation, conjugation,
transduction and sex-duction, mapping genes by interrupted mating, fine structure
analysis of genes.
G. Human genetics: Pedigree analysis, lod score for linkage testing, karyotypes, genetic
disorders.
H. Quantitative genetics: Polygenic inheritance, heritability and its measurements, QTL
mapping.
I. Mutation: Types, causes and detection, mutant types � lethal, conditional,
biochemical, loss of function, gain of function, germinal verses somatic mutants,
insertional mutagenesis.
J. Structural and numerical alterations of chromosomes: Deletion, duplication,
inversion, translocation, ploidy and their genetic implications.
K. Recombination: Homologous and non-homologous recombination, including
transposition, site-specific recombination.
9. DIVERSITY OF LIFE FORMS
A. Principles and methods of taxonomy:Concepts of species and hierarchical taxa,
biological nomenclature, classical and quantititative methods of taxonomy of
plants, animals and microorganisms.
B. Levels of structural organization: Unicellular, colonial and multicellular
forms; levels of organization of tissues, organs and systems; comparative
anatomy.
C. Outline classification of plants, animals and microorganisms:Important
criteria used for classification in each taxon; classification of plants, animals and
microorganisms; evolutionary relationships among taxa.
D. Natural history of Indian subcontinent: Major habitat types of the
subcontinent, geographic origins and migrations of species; common Indian
mammals, birds; seasonality and phenology of the subcontinent.
E. Organisms of health and agricultural importance: Common parasites and
pathogens of humans, domestic animals and crops.
10. ECOLOGICAL PRINCIPLES
A. The Environment: Physical environment; biotic environment; biotic and abiotic
interactions.
B. Habitat and niche: Concept of habitat and niche; niche width and overlap;
fundamental and realized niche; resource partitioning; character displacement.
C. Population ecology: Characteristics of a population; population growth curves;
population regulation; life history strategies (r and K selection); concept of
metapopulation � demes and dispersal, interdemic extinctions, age structured
populations.
D. Species interactions: Types of interactions, interspecific competition, herbivory,
carnivory, pollination, symbiosis.
E. Community ecology: Nature of communities; community structure and attributes;
levels of species diversity and its measurement; edges and ecotones.
F. Ecological succession: Types; mechanisms; changes involved in succession;
concept of climax.
G. Ecosystem: Structure and function; energy flow and mineral cycling (CNP); primary
production and decomposition; structure and function of some Indian ecosystems:
terrestrial (forest, grassland) and aquatic (fresh water, marine, eustarine).
H. Biogeography: Major terrestrial biomes; theory of island biogeography;
biogeographical zones of India.
I. Applied ecology: Environmental pollution; global environmental change;
biodiversity-status, monitoring and documentation; major drivers of biodiversity
change; biodiversity management approaches.
J. Conservation biology: Principles of conservation, major approaches to
management, Indian case studies on conservation/management strategy (Project
Tiger, Biosphere reserves).
11. EVOLUTION AND BEHAVIOUR
A. Emergence of evolutionary thoughts: Lamarck; Darwin�concepts of variation,
adaptation, struggle, fitness and natural selection; Mendelism; spontaneity of
mutations; the evolutionary synthesis.
B. Origin of cells and unicellular evolution: Origin of basic biological molecules;
abiotic synthesis of organic monomers and polymers; concept of Oparin and
Haldane; experiment of Miller (1953); the first cell; evolution of prokaryotes;
origin of eukaryotic cells; evolution of unicellular eukaryotes; anaerobic
metabolism, photosynthesis and aerobic metabolism.
C. Paleontology and evolutionary history: The evolutionary time scale; eras,
periods and epoch; major events in the evolutionary time scale; origins of
unicellular and multicellular organisms; major groups of plants and animals;
stages in primate evolution including Homo.
D. Molecular Evolution: Concepts of neutral evolution, molecular divergence and
molecular clocks; molecular tools in phylogeny, classification and identification;
protein and nucleotide sequence analysis; origin of new genes and proteins; gene
duplication and divergence.
E. The Mechanisms: Population genetics � populations, gene pool, gene
frequency; Hardy-Weinberg law; concepts and rate of change in gene frequency
through natural selection, migration and random genetic drift; adaptive radiation
and modifications; isolating mechanisms; speciation; allopatricity and
sympatricity; convergent evolution; sexual selection; co-evolution.
F. Brain, Behavior and Evolution: Approaches and methods in study of
behavior; proximate and ultimate causation; altruism and evolution-group
selection, kin selection, reciprocal altruism; neural basis of learning, memory,
cognition, sleep and arousal; biological clocks; development of behavior; social
communication; social dominance; use of space and territoriality; mating
systems, parental investment and reproductive success; parental care; aggressive
behavior; habitat selection and optimality in foraging; migration, orientation and
navigation; domestication and behavioral changes.
12. APPLIED BIOLOGY:
A. Microbial fermentation and production of small and macro molecules.
B. Application of immunological principles (vaccines, diagnostics). tissue
and cell culture methods for plants and animals.
C. Transgenic animals and plants, molecular approaches to diagnosis and
strain identification.
D. Genomics and its application to health and agriculture, including gene
therapy.
E. Bioresource and uses of biodiversity.
F. Breeding in plants and animals, including marker � assisted selection.
G. Bioremediation and phytoremediation.
H. Biosensors.
13. METHODS IN BIOLOGY
A. Molecular biology and recombinant DNA methods: Isolation and purification
of RNA , DNA (genomic and plasmid) and proteins, different separation
methods; analysis of RNA, DNA and proteins by one and two dimensional gel
electrophoresis, isoelectric focusing gels; molecular cloning of DNA or RNA
fragments in bacterial and eukaryotic systems; expression of recombinant
proteins using bacterial, animal and plant vectors; isolation of specific nucleic
acid sequences; generation of genomic and cDNA libraries in plasmid, phage,
cosmid, BAC and YAC vectors; in vitro mutagenesis and deletion techniques,
gene knock out in bacterial and eukaryotic organisms; protein sequencing
methods, detection of post-translation modification of proteins; DNA sequencing
methods, strategies for genome sequencing; methods for analysis of gene
expression at RNA and protein level, large scale expression analysis, such as
micro array based techniques; isolation, separation and analysis of carbohydrate
and lipid molecules; RFLP, RAPD and AFLP techniques
B. Histochemical and immunotechniques: Antibody generation, detection of
molecules using ELISA, RIA, western blot, immunoprecipitation, floweytometry
and immunofluorescence microscopy, detection of molecules in living cells,
in situ localization by techniques such as FISH and GISH.
C. Biophysical methods: Analysis of biomolecules using UV/visible, fluorescence,
circular dichroism, NMR and ESR spectroscopy, structure determination using
X-ray diffraction and NMR; analysis using light scattering, different types
of mass spectrometry and surface plasma resonance methods.
D. Statistical Methods: Measures of central tendency and dispersal; probability
distributions (Binomial, Poisson and normal); sampling distribution; difference
between parametric and non-parametric statistics; confidence interval; errors;
levels of significance; regression and correlation; t-test; analysis of variance; X2
test;; basic introduction to Muetrovariate statistics, etc.
E. Radiolabeling techniques: Properties of different types of radioisotopes
normally used in biology, their detection and measurement; incorporation of
radioisotopes in biological tissues and cells, molecular imaging of radioactive
material, safety guidelines.
F. Microscopic techniques: Visulization of cells and subcellular components by
light microscopy, resolving powers of different microscopes, microscopy of
living cells, scanning and transmission microscopes, different fixation and
staining techniques for EM, freeze-etch and freeze-fracture methods for EM,
image processing methods in microscopy.
G. Electrophysiological methods: Single neuron recording, patch-clamp recording,
ECG, Brain activity recording, lesion and stimulation of brain,
pharmacological testing, PET, MRI, fMRI, CAT .
H. Methods in field biology: Methods of estimating population density of animals
and plants, ranging patterns through direct, indirect and remote observations,
sampling methods in the study of behavior, habitat characterization-ground
and remote sensing methods.
I. Computational methods: Nucleic acid and protein sequence databases; data
mining methods for sequence analysis, web-based tools for sequence searches,
motif analysis and presentation.

 

Best CSIR NET Life Science training institutes in ballygunge, kolkata - Training Requirements

List of training requirements recieved for Best CSIR NET Life Science training centers in ballygunge, kolkata.


Sapna Sharma (ballygunge Kolkata on 12-Jun-2017 )
CSIR UGC NET training cost with job assurance support - csir-net-life-science training in kolkata (ballygunge)
 
Jahangir khan (ballygunge Kolkata on 30-Sep-2015 )
to qualify csir net CSIR NET Life Science training for CSIR NET Life Science course - csir-net-life-science training in kolkata (ballygunge)
 


 

CSIR NET Life Science course Content / syllabus at ballygunge, kolkata.

We gathered most widely used CSIR NET Life Science course content used by training institutes in ballygunge,kolkata. The CSIR NET Life Science course syllabus covers basic to advanced level and it may vary based on CSIR NET Life Science training classes offered in ballygunge.

 

1. Molecules and their Interaction Relevant to Biology
2. Cellular Organization
3. Fundamental Processes
4. Cell Communication and Cell Signaling
5. Developmental Biology
6. System Physiology – Plant
7. System Physiology – Animal
8. Inheritance Biology
9. Diversity of Life Forms
10. Ecological Principles
11. Evolution and Behavior
12. Applied Biology
13. Methods in Biology

 

 

Unix Academy Delhi Training

High Technologies Solutions - Delhi,Noida,Gurgaon

Embedded Technosolutions Mumbai

SHRISTI TECHNOLOGY LABS

GRRAS Institute Ahmedabad Jaipur Pune

Sun Infosystems Surat

Indian Institute of Technocrafts, Kolkata

Best Oracle PHP Java Training chennaiCareer Innovation Technologies Velachery

Systems Domain Bangalore

HB Services Adyar Training InstituteITBMS chennai Best Training Institute

7 Eleven Arthashastra Chennai

RIA Institute of Technology Bangalore

IICT Chrompet - SAP Training in ChennaiPMP Training in India

IIHT Vadapalani Chennai

Peridot Systems Chennai

IIHT Bangalore

vgit kilpauke learning, e-publishing, technical writting courses

HITS computer Education chennai

Mazenet SolutionAMEKS Infotech Ekkattuthangal, Chennai

Core Mind Technologies Chennai

Dallas Technologies Bangalore

JITS Training

Training course fee & Discounts

 

 

   DMCA.com Protection Status